Пломбирането на зъба е сред най-разпространените начини за успокояване на болката от образуване на кухини и възстановяване на нормалната му форма и естетика. Накратко, процесът по облекчаване на болката от образуването на кухини чрез пломбиране на зъба включва:
- Обезболяване: Първото нещо, което зъболекарят ще направи, е да намали чувствителността около пукнатината.
- Почистване: След като зоната е вече изтръпнала, зъболекарят премахва засегнатата част от зъба.
- Пломбиране: Последната стъпка за успокояване на болката от образуване на пукнатини – зъболекарят поставя пломба от материал по ваш избор.
В някои случаи има следоперативна чувствителност.
Някои често срещани причини са:
- Дълбочина на пломба : Зъб с дълбок кариес, на който се направи пломба ще има повишена чувствителност към горещи храни, студени храни, температура на въздуха, натиск при дъвчене. Този вид болка след пломбиране би трябвало да отшуми в рамките на няколко седмици.
- Пукната или недобре пасваща пломба: Болка в зъба след пломбиране може да се появи, ако пломбата не пасва добре на зъба, или ако се напука. След всяка поставена от мен пломба, задължително правя кратък скрининг на повърхността на зъба с моя дентален микроскоп, за да изключа този вариант.
Успокояване на болката след пломбиране на зъба обикновено вклювам към проведената терапия и физиотерапевтични манипулации с лазер, йонофореза и минерализиращи пасти и препарати, за да осигуря максимален кофорт и спокойствие на пациентите.